W dniu 26.02.2020 r. wręczono nagrody w konkursie „Innowacyjny Samorząd 2020”, organizowanym przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej pod patronatem Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Cyfryzacji oraz Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Udział w konkursie okazał się ogromnym sukcesem, ponieważ Gmina Klembów zdobyła w nim I miejsce w kategorii gmin wiejskich!
Do konkursu zgłoszono 304 projekty, które nadesłało 181 jednostek samorządu terytorialnego.
Konkurs miał na celu promocję szeroko pojętych innowacji wdrażanych przez jednostki samorządu terytorialnego, opartych na nowoczesnych technologiach, i nie tylko.
"Zależało nam na pokazaniu różnych obliczy innowacji i spopularyzowaniu najlepszych praktyk" – mówi Jacek Pochłopień, redaktor naczelny Serwisu Samorządowego PAP.
„Nowoczesne, przyjazne usługi dla mieszkańców elementem rozwoju Gminy Klembów”. To tytuł projektu zgłoszonego przez Gminę Klembów do konkursu.
W opisie projektu znalazły się wszystkie e-usługi wdrożone w ostatnim czasie zarówno w Urzędzie jak i jednostkach organizacyjnych:
1. Elektroniczna rekrutacja do przedszkoli
2. System informacji przestrzennej gminy:
a) mapa z numeracją działek, numeracją porządkową i nazwami ulic
b) plany zagospodarowania przestrzennego i studium
c) oznaczenie kategorii dróg
d) ortofotomapa
e) uzbrojenie terenu m.in. w sieć wod-kan.
f) rejestr mienia gminnego
3. E-dzienniki w szkołach
4. Biblioteka online, czytniki e-booków
5. Telefonia VoIP
6. E-faktury i zdalny odczyt wod-kan
7. E-płatności
8. Powiadamianie SMS-owe
9. Punkt potwierdzania E-PUAP
Jednoznaczne zdefiniowanie pojęcia innowacji jest bardzo trudne. Nie ma jednego punktu odniesienia i dla każdego może oznaczać zupełnie co innego. Po wstępnym zapoznaniu się z warunkami udziału w konkursie oceniliśmy że, jako Gmina nie mamy takiego projektu „łał”, który możemy zaprezentować w konkursie. Pewnie są lepsi od nas, bardziej „innowacyjni”... Po kilku przemyśleniach doszliśmy jednak do wniosku, że innowacyjny samorząd to taki, który swoim działaniem przyczynił się do rozwoju wielu dziedzin z zakresu swojej działalności. To pojęcie bardzo szerokie, tak jak szeroki jest zakres działania samorządu, a w naszym przypadku działania gminy.
Gmina Klembów to prawie dziesięciotysięczna gmina wiejska położona w powiecie wołomińskim, w województwie mazowieckim. Ostatnie dwa lata to dla naszej gminy bardzo intensywny okres rozwoju usług dla mieszkańców. Rozpoczęło się od uporządkowania infrastruktury komputerowej i telefonicznej w Urzędzie oraz jednostkach organizacyjnych. Powstała nowoczesna serwerownia dzięki, której była możliwość rozbudowy e-usług. Urząd oraz jednostki organizacyjne zostały wyposażone w telefonię internetową VoIP z zewnętrznym numerem telefonu na każdym stanowisku pracy.
Systematycznie zwiększamy funkcjonalności systemu informacji przestrzennej w gminie. Poza zwykłą mapą z numeracją działek, numeracją porządkową i nazwami ulic, zostały naniesione mapy z planami zagospodarowania przestrzennego i studium. System pozwala na sprawdzenie uzbrojenia terenu m.in. w sieć wodno-kanalizacyjną, a także sprawdzić dostęp do drogi i jej kategorii. Najnowszą wprowadzoną nakładką jest rejestr mienia gminnego, który pozwala sprawdzić tytuł prawny do nieruchomości gminnych. Jest to istotne zwłaszcza w odniesieniu do własności dróg.
Gminna oświata to obszar szczególnej uwagi i tu, poza dbałością o infrastrukturę i warunki nauki, dokładamy wszelkich starań, aby nasze szkoły były również nowoczesne. Szereg realizowanych projektów pozwolił na wyposażenie niemal każdej sali w nowoczesne tablice multimedialne i ekrany dotykowe. Wszystkie szkoły korzystają z e-dzienników.
Dla wszystkich najmłodszych naszych mieszkańców zapewniamy miejsca w przedszkolach. Wprowadziliśmy elektroniczny system rekrutacji, żeby zapanować nad procesem naboru. Od początku do końca rekrutacja przebiega online, a rodzic na bieżąco jest informowany o kolejnych etapach.
Zmiana siedziby biblioteki w 2018 roku umożliwiła zwiększenie oferty dla czytelników. Wszystkie książki zostały wprowadzone do elektronicznego systemu. Każdy czytelnik ma własne konto z możliwością jego bieżącego śledzenia, a co istotne z możliwością rezerwacji książek. Dla miłośników elektronicznych książek jest możliwość wypożyczenia w bibliotece czytnika e-booków.
Ponadto mieszkańcom oferujemy możliwość otrzymania e-faktury za wodę i ścieki oraz płatności bezgotówkowych w kasie. Uruchomiony został punkt poświadczania profilu E-PUAP.
Dla tych mieszkańców, którzy mimo szeregu usług online zdecydują się na osobistą wizytę w Urzędzie, w 2019 roku wybudowano utwardzony parking z jednoczesną likwidacją barier architektonicznych wokół Urzędu.
Jak zaznaczył obecny na gali minister Cyfryzacji Marek Zagórski: "Samorządy są po to, żeby obsługiwać mieszkańców i obsługiwać ich w sposób jak najlepszy i najbardziej efektywny, a innowacje, nowoczesne technologie, wszystkie rozwiązania - smart city, smart village - to wszystko łączy się i skupia na jednym podstawowym podmiocie, jakim jest obywatel, jakim jest mieszkaniec".
Zdaniem ministra największą wartością konkursu jest pokazanie tych wszystkich, którzy nie bojąc się, czasami ryzykując, udowadniają, że można to najważniejsze zadanie samorządów realizować w sposób nowoczesny, jednocześnie przyczyniając się do rozwoju polskiej gospodarki.
Otrzymana nagroda jest dla nas ogromnym wyróżnieniem i zwieńczeniem dotychczasowej pracy. Jednocześnie motywuje do dalszych działań służących jak najlepiej mieszkańcom gminy Klembów.