Dlaczego warto podłączyć się do kanalizacji?
Podłączenie do kanalizacji sanitarnej z jednej strony rozwiązuje problem odprowadzania ścieków, a z drugiej pozwala obniżyć koszty eksploatacji nawet do 20% (ograniczenie kosztów związanych z wywozem szamba). Ponadto podłączenie gospodarstw ma również ogromne znaczenie w zakresie ochrony środowiska naturalnego poprzez ograniczenie zrzutu nieoczyszczonych ścieków do wód powierzchniowych i gruntowych.
KROK PO KROKU czyli jak podłączyć się do sieci wodociągowo - kanalizacyjnej:
1. Wypełnić wniosek o wydanie warunków technicznych. Formularz można pobrać ze strony internetowej (formularz poniżej w załączniku) lub otrzymać w ZGK.
2. Załączyć do wniosku plan zabudowy lub szkic sytuacyjny, określający usytowanie przyłącza w stosunku do istniejącejn sieci wodociągowej lub kanalizacyjej oraz innych obiektów i sieci uzbrojenia terenu. Oświadczenie o posiadaniu prawa do dysponowania nieruchomością do celów budowlanych. Odpis KRS, wpis CEIDG (dotyczy wyłącznie działalnośći gospodarczej).
3. Złożyć wniosek wraz z załącznikami w ZGK lub przesłać pocztą na adres ZGK (Zakład Gospodarki Komunalnej w Klembowie, ul. Gen. Fr. Żymirskiego 38, 05-205 Klembów). Warunki techniczne zostaną wydane w terminie 21 dni od daty złożenia wniosku (daty wpływu do ZGK). Wydanie warunków technicznych jest bezpłatne.
4. Po otrzymaniu warunków technicznych podłączenia do sieci wod-kan, należy zlecić projektantowi z odpowiednimi uprawnieniami wykonanie projektu budowlanego przyłącza wodociągowego/kanalizacyjnego zgodnie z otrzymanymi wytycznymi w warunkach technicznych przyłącza.
Projekt budowlany przyłącza powinien zawierać:
a) część opisową w skład której wchodzi:
- opis techniczny,
- aktualne warunki techniczne wydane przez eksploatatora sieci,
- określony stan prawny na trasie projektowanego uzbrojenia oraz uzgodnienia ze wszystkimi właścicielami nieruchomości (działek), po których będzie przebiegało przyłącze wod-kan,
- zgodę wszystkich współwłaścicieli nieruchomości (jeśli jest więcej niż jeden), do której są projektowane przyłącza,
- decyzję na lokalizację w pasie drogowym urządzeń nie związanych z budową, modernizacją i ochroną dróg,
- decyzję na zajęcie pasa drogowego przez urządzenia niezwiązane z budową, modernizacją i ochroną dróg,
b) część rysunkową (dla przyłącza wody) w skład której wchodzą:
-
mapę zasadniczą z zaznaczoną kolorem trasą przyłącza wody
-
rzut piwnic (przyziemia) lub rysunek studni wodomierzowej z lokalizacją wodomierza
-
profil przyłącza wodociągowego
-
ewentualne inne rysunki wynikające z potrzeb wykonawstwa przyłącza
5. Gotowe i kompletne projekty uzgadniamy:
a) projekt przyłacza kanalizacyjnego - w Urzędzie Gminy w Klembowie przy ulicy. Gen. Fr. Żymirskiego 38 (pokój nr 6).
b) projekt przyłacza wodociągowego - w Zakładzie Gospodarki Komunalnej w Klembowie.
6. Po otrzymaniu uzgodnienia projektu, należy pozyskać wykonawcę z odpowiednimi uprawnieniami, który wykona prace budowlane oraz wypełnić zgłoszenie zamiaru rozpoczęcia robót budowlanych – odpowiedni formularz można pobrać ze strony internetowej (pobierz formularz) lub otrzymać w ZGK. Termin realizacji: jeżeli w ciągu 7 dni od daty złożenia wniosku Inwestor nie otrzyma sprzeciwu z ZGK, może przystąpić do realizacji budowy przyłącza (brak sprzeciwu jest równoznaczny ze zgodą na przyłączenie do sieci).
7. Zgłosić w ZGK przyłącze do odbioru. Odbiór przyłącza jest przeprowadzany w stanie odkrytym. W przypadku przyłącza wodociągowego wcinka do istniejącej sieci odbywa się pod nadzorem przedstawiciela ZGK.
8. Na odbiór końcowy należy przygotować następujące dokumenty:
a) inwentaryzację geodezyjną powykonawczą/lub oświadczenie geodety o wykonaniu inwentaryzacji
b) dokumentację powykonawczą