Często nie zdajemy sobie sprawy, że stan środowiska, w jakim żyjemy, zależy od naszych codziennych wyborów. Tymczasem podjęcie najmniejszego nawet działania niesie za sobą pozytywne, widoczne rezultaty. Jako Zakład codziennie podejmujemy działania mające na celu poprawę stanu naszego środowiska. W 2019 roku na terenie Gminy Klembów powstał PSZOK, czyli Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Odpady do PSZOK-u może oddać każdy mieszkaniec Gminy Klembów, okazując dowód osobisty oraz potwierdzenie uiszczenia co miesięcznej opłaty za gospodarowanie odpadami. Żeby ułatwić dostęp do PSZOK – u 3-4 razy w roku otwarty jest dodatkowo w sobotę. Widząc duże zainteresowanie, punkt został powiększony, dokupione zostały kontenery przez co zwiększyła się jego przepustowość pod względem przyjęcia odpadów. W roku 2020 borykaliśmy się z falą negatywnych komentarzy, dotyczących braku przyjęcia odpadów na PSZOK. Problem został rozwiązany. Jeśli dokonujesz stosownej opłaty i przywieziesz odpady posegregowane to na pewno zostaną przyjęte.
Sporym problemem w naszej gminie były nielegalne wysypiska śmieci w lasach. Było ich dużo i były duże. Czasami można było odnieść wrażenie, że zamiast przyjemnego spaceru po lesie odbywaliśmy spacer od śmietniska do śmietniska. Do walki z leśnymi śmieciarzami zakupiliśmy fotopułapki dzięki, którym udało nam się wiele razy złapać i ukarać osoby wyrzucające odpady. Zaczynaliśmy od jednej w celach testowych. Widząc efekty sukcesywnie nabywaliśmy kolejne. W tym roku również dojdzie kolejnych 5 sztuk, przez co nasz zasięg będzie coraz większy. Kolejnym elementem, który w znaczny sposób przyczynił się do poprawy czystości lasów był zakup i montaż szlabanów leśnych żeby potencjalny śmieciarz miał utrudnione zadanie z wjazdem do lasu. Oprócz tych działań prowadziliśmy kampanie informacyjne w postaci tablic informacyjnych ustawianych przy drogach czy też pokazując i piętnując sprawców w naszych mediach społecznościowych.
Postawiliśmy też na edukację, dla młodszych mieszkańców organizujemy warsztaty i pikniki ekologiczne, bywamy w szkołach. Podczas licznych animacji, gier, konkursów i atrakcji na świeżym powietrzu dzieci poprzez zabawę przyswajają sobie wiedzę dotyczącą ekologii oraz dbania o środowisko, dowiadują się jak poprawnie segregować odpady, gdzie trafiają po zabraniu ich z naszych domów. I jak duży wpływ na kondycję planety mają nasze codzienne działania. Wspieramy również wszelkie akcje ekologiczne np. „Sprzątanie Ziemi” dostarczając worki i rękawiczki dla uczniów szkół podstawowych.
Nasze działania oraz systematyczna praca przyniosła efekty, w lasach jest dużo mniej dzikich wysypisk. Społeczeństwo jest bardziej świadome, czego dowiadujemy się często z nagrań fotopułapek. Oczywiście trafiają się przypadki wyrzuconych butelek czy też wyrzucone torby do przydrożnego rowu po znanej sieciowej restauracji. Tego nie unikniemy i nie zapobiegniemy. Ale wystarczy sobie przypomnieć jak było kilka lat wstecz, jak jest lub przejść się po lasach sąsiednich gmin aby dostrzec różnicę.