OBOWIĄZKOWA SEGREGACJA ODPADÓW
Od 1 lipca 2020 r. na terenie gminy Klembów istnieje obowiązek segregacji odpadów komunalnych dla wszystkich właścicieli nieruchomości. Segregacja musi być zgodna z aktualnymi wymaganiami określonymi w Regulaminie utrzymania czystości i porządku w Gminie Klembów oraz sposobem określonym w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz. U. z 2017 r. poz. 19 z późn. zm.).
Zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku w gminie, selektywnie należy zbierać następujące frakcję odpadów:
- papier i tektura,
- metale,
- tworzywa sztuczne,
- odpady opakowaniowe wielomateriałowe,
- szkło,
- bioodpady, w tym gałęzie z ogrodów oraz drzewka bożonarodzeniowe,
- odpady tekstyliów i odzieży,
- popiół i żużel z palenisk domowych,
- zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
- meble i inne odpady wielkogabarytowe,
- zużyte opony,
- przeterminowane leki,
- chemikalia, np. farby, lakiery, oleje oraz opakowania po chemikaliach,
- odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstałe w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igły i strzykawki,
- zużyte baterie i akumulatory,
- odpady budowlane i rozbiórkowe stanowiące odpady komunalne w tym papa,
- części samochodowe pochodzące z napraw samochodowych wykonywanych we własnym zakresie,
- styropian opakowaniowy.
Odpady komunalne zebrane w sposób selektywny, należy gromadzić w workach o ujednoliconych kolorach:
1) ŻÓŁTYM – z przeznaczeniem na tworzywa sztuczne, metale, odpady opakowaniowe wielomateriałowe oraz odpady tekstyliów i odzieży,
2) NIEBIESKIM – z przeznaczeniem na papier i tekturę,
3) ZIELONYM – z przeznaczeniem na szkło opakowaniowe,
4) SZARYM – z przeznaczeniem na popiół i żużel,
5) BRĄZOWYM – z przeznaczeniem na bioodpady.
Odpady pozostałe po wysegregowaniu frakcji opisanych powyżej, należy zbierać oddzielnie jako niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne i gromadzić w pojemniku lub czarnym worku.
Zebrane odpady należy przekazać podmiotom odbierającym odpady w dni oznaczone w harmonogramie odpadów lub dostarczyć we własnym zakresie do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
PAMIĘTAJ !!!
Przed wyrzuceniem odpadu upewnij się, czy w opakowaniach nie zalegają resztki jedzenia. Słoiki, butelki, należy opłukać (nie myć). Plastikowe butelki, puszki w miarę możliwości zgnieść w taki sposób, by zabierały jak najmniej miejsca.
Odpady takie jak: zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, meble i inne odpady wielkogabarytowe (poza armaturą łazienkową oraz oknami), zużyte opony pochodzące wyłącznie od samochodów osobowych należy przekazać podmiotom odbierającym odpady w formie tzw. „wystawki” w dni oznaczone w harmonogramie odpadów lub dostarczyć we własnym zakresie do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Odpady takie jak: chemikalia, np. farby, lakiery, oleje oraz opakowania po chemikaliach, odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstałe w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igły i strzykawki, zużyte baterie i akumulatory, odpady budowlane i rozbiórkowe stanowiące odpady komunalne, styropian opakowaniowy, odpady niebezpieczne, należy dostarczać we własnym zakresie wyłącznie do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Załączniki (1)